Wycena przedsiębiorstw

wycena przedsiębiorstw, firm Kraków – podstawowe informacje

Warto poszukiwać usługodawców, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Ważna jest również otwartość specjalistów. Wycena przedsiębiorstwa jest złożonym procesem i jako klient powinniśmy czuć się swobodnie, zadając pytania dotyczące usługi.

Wycena spółki

Wycena przedsiębiorstw i firm, ekspertyza techniczna, środki trwałe

Pod kątem finansów wyceną spółki określa się proces, którego celem jest wskazanie wartości składników majątkowych przedsiębiorstwa. Określenie wartości może dotyczyć papierów wartościowych, całych przedsiębiorstw, a także należących do nich wartości prawnych i niematerialnych takich jak znaki handlowe lub patenty.

Zasadniczym celem określenia wartości przedsiębiorstwa, spółki, firmy jest sporządzenie opinii na temat wartości przedsiębiorstwa przy uwzględnieniu procedur niezbędnych do bezstronnego i rzetelnego określenia wartości. Wycena firm jest traktowana jako miara określająca wartość, która ułatwia wymianę gotówki na prawa (przykładowo w spółkach akcyjnych).

Określenie wartości spółki jest realizowane dla potrzeb między innymi:

  • podatkowych,
  • umów kupna/sprzedaży,
  • postępowań upadłościowych, układowych czy likwidacyjnych,
  • scalania lub podziału przedsiębiorstw,
  • weryfikacji zdolności kredytowych
  • postępowań cywilnoprawnych

Sporządzenie wyceny jest ściśle związane z funkcją jaką ma spełnić. Podstawowymi funkcjami jakie powinna spełniać wycena to m.in.:

  • doradcza (decyzyjna) – głównym zadaniem tej funkcji jest dostarczenie niezbędnych informacji o przedsiębiorstwie w związku z zamierzonymi transakcjami kapitałowymi oraz innymi decyzjami zarządczymi;
  • argumentacyjna – zadaniem tej funkcji jest dostarczenie informacji o przedsiębiorstwie i jego wartości; te informacje mogą wzmocnić siłę przetargową jednej ze stron prowadzących negocjację;
  • mediacyjna – jej zadaniem jest dostarczenie informacji dotyczących wartości spółki w przypadku transakcji kapitałowych, w których strony mają rozbieżne zdania na temat wartości;
  • zabezpieczająca – pozwala dostarczyć informacji na temat wartości przedsiębiorstwa w celu ustrzeżenia się przed negatywnymi skutkami w sporach na tle wartości;
  • informacyjna – pozwala dostarczyć informacji niezbędne dla potrzeb zarządzania przedsiębiorstwem.

Kompleksowa wycena przedsiębiorstw

Wycenę przedsiębiorstwa wykonuje się na podstawie następujących metod:

Metody majątkowe

Polegają na określeniu różnicy między całością aktywów a pasywów obcych dla przedsiębiorstwa. Wykorzystuje się w nich metodę księgową bazującą na bilansie, metodę odtworzeniową, która określa koszty, jakie przedsiębiorstwo musi ponieść, żeby odtworzyć cały swój majątek i metodę wartości likwidacyjnej, która jest sumą cen do uzyskania poprzez sprzedaż składników przedsiębiorstwa.

DCF – zdyskontowanych przepływów pieniężnych

Metoda polega na wskazana przyszłych przepływów pieniężnych firmy, a w następnym kroku na ich sprowadzeniu do wartości bieżącej, co określane jest mianem zdyskontowania zgodnie z współczynnikiem dyskontującym. Podliczone zdyskontowane przepływy pieniężne określają wartość firmy.

Metoda mnożnikowa lub metoda porównawcza

Metoda ta określa wartość badane firmy na bazie wyceny porównywalnych firm, które notowane są na giełdzie i wykorzystuje dane pochodzące z rynku niepublicznego dotyczące kupna i sprzedaży firm podobnych.

Metody opcyjnie

Metody te używane są przy wycenie określonych rodzajów aktywów. Przykładami są opcja kupna oraz opcja sprzedaży i aktywów, które mają części opcyjnie. Do obliczeń zgodnie z zasadami tej metody stosuje się zaawansowane narzędzia matematyczne. Najczęściej stosowanym modelem wyceny przedsiębiorstwa jest model wyceny opcji Blacka-Scholesa.

Metoda dochodowa

Stosowana jako najbardziej uniwersalna i najlepiej oddająca aktualną sytuację i wartość firmy. Polega ona na określeniu wartości firmy i powiązaniu jej z generowanymi przez nią dochodami, w tym wolnymi przepływami pieniężnymi, zyskami i dywidendą.

Dobór metody wyceny przedsiębiorstwa jest głównie zależny od przeznaczenia tego rodzaju operacji. Również czynnikiem determinującym daną metodę jest dostęp do danych oraz stan przedsiębiorstwa oraz gospodarki. Z metod majątkowych korzysta się głównie w trakcie spraw sądowych. Zawierają one zrozumiałe dane dla osób be stosowanego doświadczenia w dziedzinie finansów.

Metody porównawcze wykorzystuje się przeważnie:

przy wycenach w funduszach powierniczych;

bankowości inwestycyjnej;

dla firm i spółek, które są w trakcie przejęć i fuzji.

Z metod dochodowych DCF korzysta się głównie w podobnych celach co metody porównawcze. Metody mieszane stosujemy jako połączenie metod porównawczej i dochodowej.